sobota 20. června 2009

Bratři v triku na Slovensku


V pátek 19. června, jsme se rozhodli vyrazit na výlet a prozkoumat středověký hrad blízko slovenské obce Čachtice, případně i jiné hrady v blízkém okolí. Této alternativní akce jsme se zúčastnili tři: já, řidič Fík a Petr. Celou dobu pobytu na Slovensku pršelo a po příjezdu do Čachtic (kolem 22:00 hodin) jsme potkávali jen samé zvláštní lidi (mrzké policajty, opilou paní, dvojici mladých mužů romské národnosti a partičku mladých lidí, z nichž jeden se prezentoval krátkým a výstižným výkřikem „Cojééé!”), díky kterým jsme se nakonec přeci jen na hrad dostali. Noční návštěva zříceniny měla fakt koule, ale rozhodně víc bylo vidět v sobotu ve dne.
Noc jsme strávili u jakési nádrže (čističky?/elektrárny?) na vodu, kde jsme ráno potkali dva rybáře, kteří znali Opavu, protože tady měli za totáče družbu. Pikantní na noci z pátku na sobotu bylo to, že po postavení chatrného plátěného příbytku, jsme se jali udělat menší party ve Fíkově meganu, při níž se díky hlasité hudbě, neustálému svícení vnitřním světýlkem a častému otevírání/zavírání elektricky stahovatelných okýnek, vybila baterie. Tato situace nám, bohužel, došla až po několika pivech mezi druhou a třetí hodinou ranní, kdy si Fík vzpomněl, že bychom ráno možná mohli chtít nastartovat a odjet. Startér ledva točil motorem a od té doby jsme svítili čelovkou, byli bez hudby, místo okýnek otevírali dveře a modlili se, ať to ráno chytne. Nestalo se tak a slovenští rybáři museli obnovit své družební styky s Opaváky a nastartovat nás pomocí kabelů.
V sobotu jsme ještě navštívili zříceninu v Beckově (čti beckov, nikoli bekov) a vloupali se na hrad v Trenčíně. Beckovský hrad je postavený na naprosto skvělé skále, ale díky necitlivé rekonstrukci nebyla naše očekávání při návštěvě hradu naplněna - všudypřítomné pletivo v oknech, lešeninové trubky vsazené do středověkých zdí, ocelové lampy a volně v prostoru stojící elektrorozvodné skříně, opravdu nenavazovaly tu správnou atmosféru. Na Trenčíně to bylo o poznání lepší. Tam jsme se po mokré bahenní lesní cestě-necestě někudy zadem lesem a vlezli jsme tam nějakými bočními (evidentně ne oficiálními vchodovými) dveřmi - naštěstí si nás nikdo nevšimnul. Díky omezené bonitě všech členů výpravy jsme sice na Trenčíně museli vynechat návštěvu hradní věže, ale za to jsme díky sílícímu dešti opět parádně zmokli.
Vrcholem našeho výletu byla návštěva Sidonie - rázovité řecké kolonie na Česko-Slovenských hranicích a pozdní oběd - svíčková s osmi - v Lidečku. Celkově bych hodnotil výletíček pozitivně, až na to počasí. Více prozradí fotky.

1 komentářů:

Heki řekl(a)...

Sidonie byla boží. My jsme jen projížděli a vidím, že to byla chyba.