středa 3. září 2008

Novinky u Google - Chrome a Picasa 3.0 beta

Včera vyšel prohlížeč Chrome - před hodinou jsem si ho stáhl a už jsme kamarádi, doporučuju.
A dneska jsem si na blogu teamu Picasa přečetl o nové betaverzi naší oblíbené Picasy - Picasa 3.0 - a o změnách ve Web Albums.
Nová Picasa mi ještě stáhnout nejde, ale webová alba už září novotou, však se sami podívejte. Když přepnete na americkou angličtinu, tak můžete vyzkoušet novou funkci rozpoznávání tváří. Už se těším, nevěřím ale, že mě to na nějaké ranní opilecké fotce pozná...

aktualizace: Picasa 3.0 beta ke stažení zde. Prohlížeč obrázků je boží!

7 komentářů:

Run — Hev řekl(a)...

Chrome je docela pěkný prohlížeč. Zatím se mi nejvíc líbí rychlejší Javascript, hlavně u Googlích aplikací je to znát. Webové rozhraní Gmailu je snad rychlejší než emailový klient :-).

Další vychytávka je adresní řádek, kde google často vyhodí (asi) první odkaz z vyhledávání na dané klíčové slovo, které tam člověk napíše. Stačí třeba napsat „centrum“ a Chrome u nabídne rovnou odkaz na stránky centrum.cz, ačkoliv jsem na té stránce zatím nebyl (nemám ji v historii).

Dobrá je i možnost roztahovat všechna textová pole, pokud se vám zdají malá. Vpravo dole je u každé textarea ikonka a dá se roztáhnout.

Zatím jsem trochu nepochopil práci se záložkami — ačkoliv já skoro žádné nepoužívám. Už jsem aspoň přišel na to, jak tam přímo zobrazit lištu se záložkami: ctrl+b.

Fajn jsou takové ty věci, jako že každý tab (karta) má vlastní proces v systému, takže když narazíte na nějakou debilní stránku, která způsobí pád aplikace, tak spadne pouze tenhle tab, nespadne celý prohlížeč, jako to dělají ostatní prohlížeče. Ale Chrome není první, který má tuhle feature — už s tím přišel IE8 beta 2 :-).

Ještě jsem moc nevyzkoušel offline aplikace přes Gears, to musím ještě prozkoumat.

Celkově mi to přijde jako pekelně rychlý prohlížeč, který ale potřebuje ještě pár vychytávek a pluginů, aby se dal používat. Jenže se trochu obávám, že když tam přidám pár pluginů, půjde rychlost Chrome dolů :-(.

Jo a má to hezký design :-). V maximalizovaném módu je fajn, že se taby hodí až do toho úplně horního pruhu prohlížeče. Tohle snad vidím úplně poprvé :o).

witeg řekl(a)...

To roztřídění fotek podle obličejů je masakr. Google ti samozřejmě nabídne i přiřazení emailu, takže když to vyplníš, tak už tě můžou sledovat totálně - maily, vyhledávání a když k fotkám dodáš i souřadnice na mapě, tak i pohyb... wow

Run — Hev řekl(a)...

Mimochodem u Chrome je vtipná licence, hlavně bod 11.1. http://www.google.com/chrome/eula.html?hl=cz

Kačka řekl(a)...

Chrome se pochroumal. Na nástěnce VSPK například nejde upravovat příspěvky a odkazy, víte proč? ;-)

Run — Hev řekl(a)...

@Kačka: Google si pro ten prohlížeč napsal vlastní Javascriptové jádro, které je vysoce kompatibilní se službami od Googlu (cokoliv od Googlu co jsem zkoušel jede ve Chrome rychleji než všude jinde), ale občas se něco porouchá jinde :-(. Těch nefunkčností je docela dost, já už taky na nějaké narazil a kdosi ohlašoval chyby i na velkých zahraničních serverech.

witeg řekl(a)...

A to je ta nastenka na VSPK tak unikatni kod, ze to ten prohlizec neprecte?

Run — Hev řekl(a)...

@witeg: V tomhle případě to bude asi spíš selhávat na detekci prohlížeče. Seznamáci jsou trochu prasata, protože ten editor nefunguje ani v Opeře. Když ten kód identifikuje, že člověk používá Operu (nebo spíš naopak — když používá cokoliv jiného než FF a IE), tak mu zkrátka ten editor ani nezobrazí. IMHO to stejně tak odřízne Chrome.