čtvrtek 11. října 2007

Duhový dobrý skutek


Mám doma spoustu hudby, ale originální CD jsem si koupil snad jednou. Prostě když jsem se v mládí rozhodoval za co utrácet, vynechat muziku byla jasná volba. A protože to jde, tak za ní neutrácím doteď.

Jenže na druhou stranu mi jako spořádanému občanovi nepřijde vpohodě, že někdo něco vytvoří, podle zákona má právo za to dostat jakousi odměnu a já mu ji odepřu. Ten zákon je možná špatně vymyšlený, ale to nic neřeší žejo...
Řešením by asi bylo, kdyby ta muzika zlevnila na cenu pro mě přijatelnou. Ale tady zase nevím, jaká by ta cena musela být, dokonce jsem se bál že už nejsem schopný za hudbu platit - že to neumím, něco jako když někdo neumí plavat.

Naštěstí existujou i umělci, kterým tahle situace připadá taky nenormální a rozhodli se jít jinou (ano, správnou) cestou. V Česku třeba Nohavica, který dává na internet zdarma některé svoje méně známé songy a DVD vydadl bez velkého vydavatelství. Možná je zakopaný pes právě v institutu vydavatelství, který podle mě v dnešní informační době ztratil smysl.

To ostatně dokazuje postup kapely Radiohead, která svoje poslední album "In Rainbows" nabízí ke stažení na svých stránkách a to za cenu, kterou si každý zvolí sám! Opakuji: Každý se rozhodne, kolik za desku chce zaplatit. To mi přijde revolučně geniální!
A tak i když to není moje nejoblíbenější kapela, tak jsem si během přednášky biologie album zaplatil a stáhnul. Stálo mě to 1, 45 libry, ale mám dobrý pocit, že sem se zachoval tak nějak systémově, nebál bych se říct že trvale udržitelně :)

Album je možno koupit tady a zdarma si přivlastnit tady

5 komentářů:

Run — Hev řekl(a)...

Já taky myslím, že zlevnění hudby nic neřeší, protože v lidech už je vážně zakořeněno, že za hudbu se neplatí. Navíc CD bych si nekoupil proto, že CD už neposlouchám a akorát by mi tady zavazelo a mp3 bych si nekoupil proto, že přeci jen člověk nerad kupuje něco „nehmatatelného“.

witeg řekl(a)...

No asi jo no... Myslím že to dopadne tak, že v budoucnu žádnou hudbu fyzicky vlastnit nebudeš, ale budeš si to pouštět streamovaně z netu. A zaplatí se to reklamou. No a vydělávat budou hudebníci na koncertech (dokud je teda nenahradí roboti :).
Však tento týden opustila Madonna Warner Bros a podepsala smlouvu s nějakou společností, která produkuje velké koncertní show - budoucnost prostě není v prodeji desek.

Docent řekl(a)...

Ale je! Mate pravdu v tom, ze lide nejsou zvykli za hudbu platit, proto si take stat a nahravaci spolecnosti buduji nas, armadu cvicenych krvelacnych pravniku!!! Internet uz davno neni komunisticke medium...

witeg řekl(a)...

Komunisticke ani nikdy nebylo, ale je to neco noveho, na co nejde upatnit drivejsi poznani, at uz ekonomicke nebo pravnicke :p

Jenik řekl(a)...

no bude to zajmave jak to s poplatky za hudbu dopadne.. napad Radiohead je dobry ale pripada mi utopicky.. myslim si ze se to casem proste nejak vykuti a ze se za hudbu platit bude.. v americe taky plati. ale urcite bude nejaka cesticka jak to prechcat ale ne takova dalnice jak je tetka